Udostępnij artykuł

Polski producent niezawodnych systemów zasilania dla elektrowni jądrowych zawarł porozumie dotyczące współpracy z firmą Doosan Enerbility, należącą do grupy firm współpracujących z Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) w ramach Team Korea KHNP. To sprawia, że APS Energia będzie współpracowała z koreańską stroną przy planach budowy elektrowni atomowej w Pątnowie, a jednocześnie realizuje swoją strategię, której jednym z kluczowych kierunków jest rozwój w obszarze energetyki jądrowej.

Prace nad rozwojem polskiego atomu nabierają tempa. Pod koniec października br. list intencyjny w sprawie opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie, w oparciu o technologię APR1400, KHNP podpisał z Polską Grupą Energetyczną oraz ZE PAK. W dniu dzisiejszym dokumenty o współpracy przy tym projekcie (Memorandum of Understanding) z firmami należącymi do Team Korea KHNP podpisało kilka polskich firm, w tym APS Energia SA.

 

– Współpraca przy tak dużym projekcie jest dla nas szansą na dalszy, dynamiczny rozwój w obszarze energetyki jądrowej. Korea dysponuje najnowszymi technologiami w zakresie budowy elektrowni jądrowych. Również APS Energia ma bogate doświadczenie w tym zakresie. Jesteśmy w pełni przygotowani, by uczestniczyć w tak dużym projekcie, który ma wesprzeć niezależność i stabilność polskiego systemu energetycznego. APS Energia, jako dostawca systemów bezprzerwowego zasilania awaryjnego do kilkunastu obiektów energetyki jądrowej na świecie, posiada wszelkie referencje by uczestniczyć w realizacji projektów związanych z energetyką atomową w Polsce. Teraz doświadczenie zdobyte na zagranicznych rynkach chcemy wykorzystać przy budowie krajowego systemu bloków jądrowych. Jednocześnie zawarty list intencyjny z Doosan potwierdza konsekwentną realizację, zaktualizowanej w grudniu 2021 roku, strategii APS Energia, której jednym z kluczowych kierunków jest rozwój w obszarze energetyki jądrowej – komentuje Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia.

 

Koreańska firma zaproponowała budowę sześciu reaktorów o mocy 8,4 GW za około 26,7 mld USD. Korea Hydro & Nuclear Power jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie. Ostatnio z powodzeniem zrealizował jeden z największych projektów w branży – elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Barakah. Elektrownia składa się z 4 bloków po 1400 MW mocy każdy, co zapewnia ponad ¼ zapotrzebowania ZEA na energię elektryczną.

 

Prywatny projekt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie ma być uzupełnieniem dla Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zakładającego 6-9 GW z tego źródła do 2043 roku z pierwszym reaktorem, który ma zbudować amerykański Westinghouse Electric Company. Również w tym projekcie APS Energia SA znalazła się w gronie polskich firm, które podpisały 19 września br. z Westinghouse umowy o współpracy (MoUs) przy potencjalnej budowie sześciu reaktorów AP1000 w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem technologii AP1000 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
APS Energia aktywnie działa w segmencie urządzeń zasilania gwarantowanego dla elektrowni jądrowych. Grupa posiada wymagane certyfikaty bezpieczeństwa niezbędne do dostarczania urządzeń. Dzięki zdobytym już referencjom zamierza ubiegać się o dostarczanie urządzeń do przyszłych inwestycji realizowanych np. w Egipcie, Finlandii, Turcji, Węgrzech, Indiach czy Bangladeszu. Strategia obejmuje również szereg działań zmierzających do otrzymania statusu dostawcy przy budowie i eksploatacji polskich bloków jądrowych, zarówno tych budowanych ze środków państwowych, jak i przedsięwzięć w sektorze prywatnym.

 

Opublikowano: 14.11.2022

Czytaj również

  • Biznes
  APS Energia na azjatyckim rynku trakcyjnym
  Czytaj dalej
  • Biznes
  APS Energia z zamówieniem od PKP Intercity Remtrak na ponad 10 mln zł
  Czytaj dalej
  • Biznes
  APS Energia projektuje innowacyjny magazyn energii – faza II projektu
  Czytaj dalej
  • Biznes
  Backlog Grupy APS Energia wzrósł o 75 proc.
  Czytaj dalej
  • Biznes
  Anatolij Gordikow nowym przewodniczącym Komitetu ds. Energetyki Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej
  Czytaj dalej
  • Biznes
  Przychody Grupy APS Energia przekroczyły 150 mln zł
  Czytaj dalej
  • Biznes
  Wyniki APS Energia rosną skokowo
  Czytaj dalej
  • Biznes
  APS Energia skokowo poprawia wynik EBITDA
  Czytaj dalej
  • Biznes
  Rekordowy kwartał APS Energia dobrym prognostykiem na 2022 rok
  Czytaj dalej
  • Biznes
  APS Energia motywuje pracowników i chce skokowo zwiększać wyniki
  Czytaj dalej