Udostępnij artykuł

Rekordowy portfel zamówień może zapowiadać udaną drugą połowę roku. Grupa nie ma problemów z pozyskaniem nowych zleceń na zagranicznych rynkach i to na wyraźnie wyższych marżach niż w kraju. Mocno zaawansowane są negocjacje w sprawie sprzedaży rosyjskich aktywów – mówi Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia.

W pierwszym półroczu skonsolidowane przychody producenta gwarantowanych systemów zasilania wyniosły 49,1 mln zł wobec 60,2 mln zł zanotowanych rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 14 proc. r/r do 10,8 mln zł. Na poziomie wyniku netto była strata w wysokości 9,8 mln zł (-3,7 mln zł straty sprzed roku).

 

W tym roku mieliśmy do czynienia z wybitną sezonowością, co sprawiło, że koszty stałe mocniej ciążyły w wynikach pierwszego półrocza 2023 roku. Do tego niekorzystne różnice kursowe obniżyły wynik o 20 proc. Należy pamiętać, że w naszym biznesie pierwsze dwa kwartały roku z reguły wypadają najsłabiej pod względem wyników. W drugie półrocze wchodzimy z dużym optymizmem. Nasz portfel zamówień jest rekordowo wysoki i na koniec czerwca br. był o 75 proc. wyższy w ujęciu r/r. To może zapowiadać bardzo dobrą drugą połowę roku – oczekujemy bardzo dobrych wyników – mówi Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia.

 

Jednym z priorytetów Grupy jest dalsza ekspansja zagraniczna. W minionym półroczu sprzedaż eksportowa stanowiła ponad 51 proc. ogólnych przychodów. Największym zagranicznym kierunkiem był rynek Unii Europejskiej, który zapewnił 14,4 mln zł przychodów. Z krajów europejskich, z poza UE pochodziło 8,8 mln zł, a z państw azjatyckich blisko 2,2 mln zł.

 

– Obecnie nie mamy problemów z pozyskaniem nowych zleceń na zagranicznych rynkach i to na wyraźnie wyższych marżach niż w kraju. Nasi kontrahenci pochodzą z Europy Zachodniej, Bliskiego Wschodu, Ukrainy czy Uzbekistanu. Cały czas pracujemy nad nowymi umowami z partnerami z Azji i Afryki – dodaje Piotr Szewczyk.

 

APS Energia jest w trakcie sprzedaży rosyjskich aktywów – spółki zależnej OOO APS Energia Rus. Spółka działa od 2008 roku i posiada zakład montażowy w Jekaterynburgu, filię w Moskwie i oddział w St. Petersburgu. Zatrudnia łącznie około 100 pracowników.
Negocjacje w sprawie sprzedaży rosyjskiej spółki są na bardzo zaawansowanym etapie. Liczymy, że do końca roku zakończymy cały proces. Pozyskane środki będziemy chcieli przeznaczyć na nowe inwestycje oraz zasilenie kapitału obrotowegowskazuje prezes zarządu APS Energia.

 

***

 

APS Energia jest jednym z największych krajowych dostawców rozwiązań w zakresie systemów zasilania m.in. dla sektora energetycznego, nafty i gazu, ciepłownictwa, przemysłu, telekomunikacji, trakcji i transportu, medycyny i innych, w którym zabezpiecza ciągłość pracy krytycznych procesów technologicznych, w szczególności wrażliwych na jakość i ciągłość zasilania. Grupę Kapitałową tworzą spółki o profilu projektowo-wykonawczym oraz dystrybucyjnym. Grupa od początku 2022 roku realizuje nową strategię opracowaną na najbliższe lata. Zakłada ona dywersyfikację przychodów o kluczowe sektory takie jak: magazyny energii, trakcje i transport czy energetykę atomową, przy wykorzystaniu zbudowanej pozycji na tych rynkach.

Opublikowano: 15.09.2023

Czytaj również

  • Biznes
  APS Energia na azjatyckim rynku trakcyjnym
  Czytaj dalej
  • Biznes
  APS Energia z zamówieniem od PKP Intercity Remtrak na ponad 10 mln zł
  Czytaj dalej
  • Biznes
  APS Energia projektuje innowacyjny magazyn energii – faza II projektu
  Czytaj dalej
  • Biznes
  Anatolij Gordikow nowym przewodniczącym Komitetu ds. Energetyki Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej
  Czytaj dalej
  • Biznes
  Przychody Grupy APS Energia przekroczyły 150 mln zł
  Czytaj dalej
  • Biznes
  Wyniki APS Energia rosną skokowo
  Czytaj dalej
  • Biznes
  APS Energia będzie współpracowała z Team Korea KHNP
  Czytaj dalej
  • Biznes
  APS Energia skokowo poprawia wynik EBITDA
  Czytaj dalej
  • Biznes
  Rekordowy kwartał APS Energia dobrym prognostykiem na 2022 rok
  Czytaj dalej
  • Biznes
  APS Energia motywuje pracowników i chce skokowo zwiększać wyniki
  Czytaj dalej