Udostępnij artykuł

APS Energia wspólnie z Politechniką Warszawską przechodzą do II fazy prac nad opracowaniem modułowego, konfigurowalnego, zdalnie sterowalnego i cyberbezpiecznego systemu magazynowania i kondycjonowania energii elektrycznej – APStorage 2.0. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które współfinansuje projekt, oceniło pozytywnie I fazę realizacji projektu i zarekomendowało kontynuację prac.

„Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie na rynek innowacyjnego magazynu energii – APStorage 2.0. Transformacja energetyczna wymaga dalszego i szybkiego postępu w obszarze rozwoju technologii magazynowania energii. APS Energia i Politechnika Warszawska to połączenie dwóch dużych potencjałów: przemysłowego i naukowego. Takie połączenie gwarantuje, że owocem prac będzie produkt istotny dla gospodarki, a przy tym innowacyjny i konkurencyjny” – powiedział Piotr Szewczyk, prezes APS Energia.

 

Projektowany system magazynowania energii będzie wyróżniała uniwersalność. Według założeń, magazyn będzie kompatybilny z różnymi typami baterii, bez konieczności wprowadzania zmian w  układzie energoelektronicznym, z czym mamy do czynienia obecnie.  System będzie również pozwalał na hybrydyzację, co oznacza jednoczesne zastosowanie różnych baterii, włącznie ze zużytymi bateriami, wykorzystywanymi w e-autobusach i innych pojazdach elektrycznych, dając im drugie życie.

 

Opracowany system ma posiadać podwyższony stopień bezpieczeństwa cybernetycznego,  co jest kluczowe dla elementów krytycznej infrastruktury systemu elektroenergetycznego. Kolejną cechą systemu będzie modułowość, która pozwoli na skalowanie systemu, w zależności od potrzeb energetycznych odbiorcy końcowego.

 

Projekt składa się z III faz. Obecnie APS Energia i Politechnika Warszawska przechodzą do realizacji fazy II. Zespół inżynierów skupi się m.in. na projekcie i budowie przekształtników z systemem monitorowania pracy, zdalnego dostępu i zarządzania przepływem energii. Opracowane zostaną nowe algorytmy sterowania i kondycjonowania energii elektrycznej oraz system zarządzania bezpieczeństwem informacji.

 

Projekt jest realizowany w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Nowe technologie w zakresie energii”, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.  Całkowity koszt realizacji projektu oraz całkowita kwota kosztów kwalifikowalnych wynoszą 43,5 mln zł, a przyznana wysokość dofinansowania to 29 mln zł.

Opublikowano: 09.11.2023

Czytaj również

  • Biznes
  APS Energia na azjatyckim rynku trakcyjnym
  Czytaj dalej
  • Biznes
  APS Energia z zamówieniem od PKP Intercity Remtrak na ponad 10 mln zł
  Czytaj dalej
  • Biznes
  Backlog Grupy APS Energia wzrósł o 75 proc.
  Czytaj dalej
  • Biznes
  Anatolij Gordikow nowym przewodniczącym Komitetu ds. Energetyki Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej
  Czytaj dalej
  • Biznes
  Przychody Grupy APS Energia przekroczyły 150 mln zł
  Czytaj dalej
  • Biznes
  Wyniki APS Energia rosną skokowo
  Czytaj dalej
  • Biznes
  APS Energia będzie współpracowała z Team Korea KHNP
  Czytaj dalej
  • Biznes
  APS Energia skokowo poprawia wynik EBITDA
  Czytaj dalej
  • Biznes
  Rekordowy kwartał APS Energia dobrym prognostykiem na 2022 rok
  Czytaj dalej
  • Biznes
  APS Energia motywuje pracowników i chce skokowo zwiększać wyniki
  Czytaj dalej