Udostępnij artykuł

Unikalny projekt spółki, dotyczący stworzenia konfigurowalnego, zdalnie sterowalnego i cyberbezpiecznego systemu magazynowania i konfekcjonowania energii elektrycznej otrzymał pozytywną decyzję i rekomendację do dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki niemu APS Energia wspólnie z Politechniką Warszawską opracuje zupełnie nową gamę produktów.

Projekt APS Energia o nazwie APStorage 2.0. Modułowy – konfigurowalny, zdalnie sterowalny i cyberbezpieczny, system magazynowania i kondycjonowania energii elektrycznej będzie realizowany w ramach programu Nowe technologie w zakresie energii. Program został przygotowany przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, by wspierać osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski.

 

Projekt APS Energia znalazł się w elitarnym gronie sześciu zakwalifikowanych do programu przez NCBiR. Współautorami pozostałych są m.in. PGNiG, Lotos czy Polenergia. APS Energia zrealizuje swoje przedsięwzięcie wspólnie z Politechniką Warszawską – giełdowa spółka jest liderem tego konsorcjum.

 

– Mamy rozstrzygnięty konkurs, w którym projekt APS Energia został rekomendowany do dofinansowania w kwocie 28,98 mln zł. W najbliższym czasie powinno nastąpić podpisanie umowy. Cały projekt jest wart ponad 43 mln zł, co powoduje, że środki własne będą stanowiły niespełna 15 mln zł i zostaną wydatkowane w ciągu 3-4 lat. Kwota ta pozwoli na opracowanie i wdrożenie do produkcji nieistniejących dotychczas na rynku, unikalnych pod względem funkcjonalności systemów magazynowania i konfekcjonowania energii elektrycznej, które znajdą się w naszej ofercie – mówi Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia.

 

Jednocześnie zarząd spółki analizuję budowę nowego zakładu produkcyjnego, w którym powstawałby nowe urządzenia.

 

– Spółka podjęła wstępną decyzję budowy drugiego zakładu, w którym będą produkowane magazyny energii oraz systemy ładowania pojazdów elektrycznych. Nowy zakład miałby powstać na naszej działce w Stanisławowie Pierwszym. Koszt budowy szacujemy na około 30 mln zł. Obecnie rozpatrujemy różne źródła finansowania. Z budową chcielibyśmy ruszyć w przyszłym roku, a wiosną 2024 roku zakończyć inwestycję – dodaje Piotr Szewczyk.

 

APS Energia ma za sobą udany 2021 rok. Przychody Grupy wzrosły o 33 proc. w ujęciu r/r do poziomu 113,3 mln zł. EBITDA zbliżył się do 14,2 mln zł wobec 0,7 mln zł z 2020 roku, a EBIT do 11 mln zł w porównaniu z 2,6 mln zł straty odnotowanej rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 9,3 mln zł (-5,4 mln zł straty netto w 2020 r.). Jednocześnie rekordowy pod względem wyników okazał się IV kwartał 2021 roku – 56,9 mln zł przychodów i 12,6 mln zł zysku netto.

Opublikowano: 11.05.2022

Czytaj również

  • Kontrakty
  APS Energia pozyskała ważny kontrakt w Uzbekistanie
  Czytaj dalej
  • Kontrakty
  APS Energia podpisała porozumienie z EDF
  Czytaj dalej
  • Kontrakty
  APS Energia podpisała memorandum z Westinghouse Electric Company
  Czytaj dalej
  • Kontrakty
  Systemy zasilania gwarantowanego APS Energia wspierają farmę wiatrową w Kazachstanie
  Czytaj dalej
  • Kontrakty
  APS Energia z nowym kontraktem w obszarze rynku transportu i trakcji
  Czytaj dalej
  • Kontrakty
  APS Energia realizuje już pierwsze kontrakty dla producenta trakcji jezdnej
  Czytaj dalej
  • Kontrakty
  APS Energia realizuje już pierwsze kontrakty dla producenta trakcji jezdnej
  Czytaj dalej