Kryzys klimatyczny, rozwój magazynów energii, znaczenie wodorowych systemów magazynowania energii, elektromobilność, recykling i odzyskiwanie pierwiastków rzadkich – to główne tematy Konferencji Naukowo-Technicznej organizowanej już po raz 28. przez APS Energia.

Hasłem przewodnim konferencji była transformacja energetyczna. Głos zabrali eksperci, którzy mówili o wyzwaniach, ale również o szansach stojących przed polską branżą energetyczną, opowiadali o zielonych wdrożeniach z perspektywy własnych biznesów i innowacjach technologicznych.

 

Transformacja energetyczna i budowanie niezależności energetycznej, opartej na odnawialnych źródłach energii, wymaga czasu i nowych rozwiązań technologicznych, infrastrukturalnych. Jako polska forma z 30-letnim stażem w branży energetycznej chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem i zachęcać innych do dyskusji i współpracy w zakresie odpowiedzialnej, zielonej transformacji” – powiedział prezes APS Energia Piotr Szewczyk witając gości konferencji.

 

Wstępem do dyskusji był wykład na temat zmian klimatu i destrukcyjnego wpływu człowieka na przyrodę. Prof. dr hab. Szymon Malinowski, przewodniczący Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN podkreślił, że głównym celem transformacji energetycznej powinno być zredukowanie do zera emisji gazów cieplarnianych, co w konsekwencji pozwoli na zrównoważenie bilansu energii całej planety. „Nie możemy zapominać również o wymaganiach systemów biologicznych. Musimy zaprzestać drenować naturę, bo ona nam tego nie wybaczy” – powiedział prof. Malinowski.

 

Transformacja energetyczna nie uda się jeśli nie będziemy mieli dostępu do rozwiązań z zakresu magazynowania energii. O projekcie innowacyjnego magazynu energii APStorage 2.0, który jest realizowany przez APS Energia i Politechnikę Warszawską oraz współfinansowany przez NCBR, opowiadali: Piotr Kwiatkowski i dr hab. inż. Arkadiusz Kaszewski.

 

Modułowy, konfigurowalny, zdalnie sterowalny i cyberbezpieczny system magazynowania i kondycjonowania energii elektrycznej – APStorage 2.0 będzie wyróżniała uniwersalność. Magazyn będzie kompatybilny z różnymi typami baterii, bez konieczności wprowadzania zmian w układzie energoelektronicznym. System będzie również pozwalał na hybrydyzację, co oznacza jednoczesne zastosowanie różnych baterii, włącznie ze zużytymi bateriami np. z e-autobusów dając im drugie życie.

 

Do takiego magazynu energii będzie można wykorzystać np. baterie z e-autobusu, produkcji ARP E-Vehicles. O projekcie w pełni polskiego zeroemisyjnego autobusu, z wmontowanymi przetwornicami APS Energia wykonanymi w technologii SiC, opowiadał prezes ARP E-Vehicles Piotr Śladowski. Prezentacja e-autobusu odbyła się nie tylko w sali konferencyjnej na slajdach, ale przede wszystkim na parkingu, gdzie można było zobaczyć pojazd, który już teraz zasila flotę transportu publicznego w kilku polskich miastach.

 

Temat baterii był kontynuowany również w kontekście recyklingu i odzyskiwania pierwiastków rzadkich z baterii litowo-jonowych. Łukasz Łyżwa, prezes SRS Group podkreślił, że transformacja energetyczna, w tym m.in. rozwój magazynów energii, zeroemisyjny transport, napędza globalne zapotrzebowanie na baterie. Udoskonalając technologie recyklingu i odzysku surowców rzadkich stajemy się bardziej niezależni i dążymy do gospodarki obiegu zamkniętego.

 

Partnerami konferencji „Potrzeby i wyzwania transformacji energetycznej” byli: ENAP, ZPUE oraz Politechnika Warszawska. Od pierwszej edycji konferencje organizowane przez APS Energia gromadzą rzesze uczestników i są miejscem wymiany wiedzy, doświadczenia zawodowego, budowania relacji i nawiązywania współpracy przedstawicieli biznesu, naukowców i branżowych ekspertów.

Opublikowano: 14.06.2024

Czytaj również