Udostępnij artykuł

 

„Wodór paliwo przyszłości” – pod tym hasłem – 25 lipca 2019 roku obchodzono Pierwszy Światowy Dzień Magazynowania Energii i Elektromobilności.
Pomysłodawcą i organizatorem warszawskiego spotkania było Stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii (PIME), którego członkiem jest APS Energia SA.

 

Jak poinformowało PIME, święto ma za zadanie integrować nowo powstające środowisko branżowe.

 

Wśród licznych gości ze świata nauki, zakładów przemysłowych, spółek kolejowych oraz firm wykonawczych i dużych kontraktorów zarówno ogólnoświatowych, jak i polskich nie zabrakło przedstawicieli APS Energia – Dyrektora Marketingu i Sprzedaży – Jacka Świątka oraz Pawła Szutko – Dyrektora Departamentu Trakcji i Transportu.

 

Podczas spotkania omówiono idee powołania Europejskiej Organizacji Nowoczesnej Energetyki – (EFNE — European Federation of New Energy) z siedzibą w Warszawie.

 

W skład EFNE, oprócz organizacji branżowych, będą wchodzić także przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, dostawcy technologii, instytuty badawcze, operatorzy systemów dystrybucyjnych i przesyłowych, operatorzy infrastruktury magazynowania energii i niskoemisyjnego transportu.

 

Jednym z pierwszych zadań EFNE będzie przygotowanie raportu o rynku magazynowania energii elektrycznej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (prezentacja istniejących instalacji, przedstawienie planów inwestycyjnych, pokazanie potencjału rynkowego, specyfiki lokalnych rynków energii w zakresie biznesowym i regulacyjnym).

 

W dalszej części spotkania przeprowadzono debatę na temat przyszłości gospodarki wodorowej w energetyce i transporcie na terenie Polski. Dotyczyła ona przede wszystkim barier regulacyjnych i rynkowych; potencjału Polski, jako producenta wodoru przemysłowego oraz tego, w jakich modelach biznesowych w pierwszej kolejności pojawi się zapotrzebowanie na wykorzystanie wodoru — czy będzie to energetyka, czy transport?

 

____________________________________

APS Energia SA została założona w 1995 roku. Przez ponad dwadzieścia cztery lata działalności firma przekształciła się w międzynarodową grupę kapitałową zatrudniającą blisko 370 osób w 7 krajach i produkującą urządzenia do przedsiębiorstw energetycznych na całym świecie. APS Energia SA jest producentem niezawodnych systemów zasilania dla energetyki, energetyki atomowej, przemysłu naftowo-gazowego, wojska i innych branż. Firma współpracuje z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą i projektuje indywidualne rozwiązania o najwyższych parametrach dostępnych na rynku. Spółka zapewnia kompleksową obsługę w zakresie projektowania, instalacji i konfiguracji sprzętu. Firma prowadzi serwis gwarancyjny i pogwarancyjny urządzeń, a także oferuje wsparcie profesjonalistów na każdym etapie prowadzonej inwestycji.

 

KONTAKT DLA MEDIÓW:

 

Magdalena Storożyńska
PR Manager
magdalena.storozynska@apsenergia.pl
tel.: 600 880 649

 

„Magazyny energii jako element nowoczesnego systemu elektroenergetycznego” – to także pierwsze seminarium naukowo-techniczne zorganizowane w nowej siedzibie spółki APS Energia w Stanisławowie Pierwszym pod Warszawą, podczas którego zaprezentowano nowe lokum firmy. Dwudniowe seminarium podzielono na część wykładową oraz wizytę na stacji innogy Stoen Operator, gdzie znajduje się nowoczesny zasobnik energii – zaprojektowany i wykonany wspólnie przez inżynierów i wysokiej klasy specjalistów z APS Energia i Impact Clean Power Technology.

 

 Mam nadzieję, że seminarium „Magazyny energii” będzie okazją do pokazania jednego z najważniejszych trendów w dziedzinie nowoczesnego systemu elektroenergetycznego. APS Energia, chcąc sprostać wyzwaniom współczesnego świata energetyki, wytycza nowe kierunki i jest pionierem w projektowaniu i wykonaniu innowacyjnych zasobników energii. Dowodzi temu wspólne przedsięwzięcie APS Energia i Impact Clean Power Technology – powiedział Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia. – Cieszę się, że w jednym miejscu – w nowej siedzibie APS Energia – zebrali się wybitni przedstawiciele nauki i biznesu, co mam nadzieję będzie skutkowało owocną współpracą w przyszłości – dodał prezes Szewczyk.

 

Podczas pierwszego dnia seminarium wśród prelegentów gościliśmy autorytety w świecie polskiej nauki prof. dr. hab. inż. Antoniego Dmowskiego (Politechnika Warszawska), prof. dr. hab. inż. Adama Szeląga (Politechnika Warszawska), prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Krzemińskiego (Politechnika Gdańska) oraz dr. hab. inż. Piotra Biczela (Politechnika Warszawska). W części wykładowej mówiono na temat nowoczesnych trendów i sposobów magazynowania energii. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in.: mikrosieci, magazyny energii w sieci trakcyjnej, dobór magazynów energii i funkcje sieciowe zasobników oraz przekształtniki na węgliku krzemu. Referaty o zastosowanym rozwiązaniu i funkcjonalności tego typu urządzeń wygłosili inżynierowie z APS Energia – mgr inż. Michał Leszczyński i dr inż. Bartłomiej Kamiński oraz przedstawiciele Impact Clean Power Technology – dr inż. Adam Olszewski i mgr inż. Radosław Gutowski.

 

Drugiego dnia seminarium gościom zaprezentowano nowoczesny magazyn energii na stacji innogy Stoen Operator, który znajduje się na warszawskim Wawrze. Zasobnik energii został zainstalowany na stacji energetycznej 15/0,4kV w systemie pracy on-grid. Pełni on funkcje wyrównywania profilu obciążenia stacji transformatorowej, kompensacji mocy biernej, poprawy jakości napięcia, integracji elektrowni słonecznej, a w przypadku pracy off-grid – przeprowadzenia stacji na pracę wyspową. Układ składa się z dwukierunkowego falownika produkcji APS Energia i baterii Li-ion, wyprodukowanej przez firmę ICPT. Sterownik magazynu, realizujący algorytmy pracy, został zainstalowany w sterowniku falownika.

 

Magazyny energii w niedalekiej przyszłości będą pełnić istotną rolę, wspierając rozwój energetyki z coraz większym udziałem prosumentów oraz odnawialnych źródeł energii. Przeznaczeniem magazynów energii jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, poprawa parametrów jakości i stabilizacja sieci przesyłowej, możliwość sprzedaży magazynowanej energii po korzystniejszej cenie.

Opublikowano: 25.07.2019

Czytaj również

    • CSR
    Z okazji Dnia Kolejarza…
    Czytaj dalej
    • CSR
    Piszą o nas: APS Energia – pociąg do innowacji
    Czytaj dalej
    • CSR
    Piotr Szewczyk w składzie Rady Uczelni Politechniki Warszawskiej
    Czytaj dalej
    • CSR
    Uczniowie z Legionowa wzięli udział w „Dniu Otwartym” w APS Energia
    Czytaj dalej
    • CSR
    APS Energia sponsorem generalnym VII turnieju judo na Politechnice Warszawskiej
    Czytaj dalej
    • CSR
    Szkoła MBA Kids z Kijowa po raz drugi z wizytą w APS Energia
    Czytaj dalej
    • CSR
    Dzień Otwarty w APS Energia SA dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie
    Czytaj dalej
    • CSR
    Pracownicy APS Energia już po raz trzeci uczestniczyli w akcji społecznej „Szlachetna Paczka”
    Czytaj dalej
    • CSR
    APS Energia sponsorem V „Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German”
    Czytaj dalej
    • CSR
    Studenci Politechniki Warszawskiej z wizytą w APS Energia
    Czytaj dalej