APS Energia

Grupa APS Energia z najwyższym portfelem zamówień w historii

Producent i dostawca przemysłowych systemów zasilania awaryjnego w I kw. 2020 r. wypracował 15,0 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, odnotowując 4,8 mln skonsolidowanej straty EBITDA oraz 6,2 skonsolidowanej straty netto. Już w bieżącym kwartale, po zakończeniu okresu sprawozdawczego z I kw., w przetargu na dostawę systemów zasilania do tureckiej elektrowni atomowej Akkuyu oferta APS Energia o wartości 21,77 mln USD (85,32 mln zł) została najwyżej oceniona. Jak tylko dojdzie do podpisania umowy, będzie to największy kontrakt w historii APS Energia.

 - Uczestnictwo w projekcje realizowanym przez Rosatom - lidera rynku energetyki jądrowej, jest efektem moich wieloletnich starań związanych z tą inwestycją. Czeka nas jeszcze szereg procedur przed podpisaniem umowy – właśnie rozpoczął się etap skarg pozostałych uczestników konkursu. Wartość naszej oferty opiewa na równowartość 85 mln zł, co będzie najwyższą wartością kontraktu w historii Grupy APS Energia. Warto dodać, że nie będzie tu ryzyka związanego z kursem rubla - kontrakt będzie rozliczany w USD. Pierwsze wpływy z kontraktu „Akkuyu” powinny pojawić się w przyszłym roku. Jednocześnie walczymy też o inne projekty, w najbliższym czasie oczekujemy kolejnego rozstrzygnięcia dużego przetargu dotyczącego budowy elektrowni atomowej - zapowiada Piotr Szewczyk, prezes APS Energia.

- Tegoroczny I kwartał był bezprecedensowy. Tradycyjnie ten okres sprawozdawczy charakteryzuje się sezonowym spowolnieniem sprzedaży. W tym roku wyniki zostały dodatkowo obarczone sytuacją rynkową związaną z wprowadzonym w Polsce i innych krajach stanem epidemicznym wynikającym z rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19. Mimo że pandemia będzie miała wpływ na wyniki w 2020 roku, to mam nadzieję, że zakończymy go zyskiem. Wszystkie spółki w Grupie pracują normalnie, bez żadnych zakłóceń. Stosujemy wszelkie procedury, które zabezpieczają nas przed ewentualnym zarażeniem COVID-19. Na razie nie odnotowaliśmy zachorowania w naszej firmie – mówi Piotr Szewczyk.

Spółka konsekwentnie realizuje „Strategię rozwoju Grupy APS Energia 2019-2021”. Pod koniec lutego br. OOO APS Energia Rus, spółka zależna APS Energia S.A., kupiła nieruchomość w Jekaterynburgu. Budynek posiada powierzchnie produkcyjno-magazynowe, jak i administracyjno-biurowe. - Dzięki zrealizowaniu tej transakcji ponad 2,5-krotnie zwiększone zostały możliwości produkcyjne spółki zależnej oraz wzrosła nasza pozycja na rynku rosyjskim - wielu rosyjskich klientów wymaga umiejscowienia produkcji właśnie na terenie Federacji Rosyjskiej – wyjaśnia Piotr Szewczyk.

Pomimo wymagających warunków rynkowych panujących w pierwszych miesiącach 2020 r. spółka posiada najwyższy w historii portfel zamówień.

APS Energia nie tylko buduje wartość portfela zamówień, ale i konsekwentnie dywersyfikuje jego strukturę. - W trakcji i transporcie zbudowaliśmy już pokaźny backlog. Na rynku krajowym dostrzegamy w tym segmencie proces odbudowywania marż. Szykujemy się także do wejścia na rynek rosyjski.  W lutym br. rozpoczęliśmy rozmowy biznesowe dotyczące współpracy z sektorem T&T w Egipcie. Ekspansja geograficzna jest jednym z filarów naszej strategii.  Zamierzamy zintensyfikować nasze działania w całej Afryce. Rozważamy założenie spółki w Egipcie. Myślimy o zbudowaniu tam fabryki, która będzie produkowała nasze urządzenie na rynek afrykański – informuje prezes Piotr Szewczyk.

W 2019 r. przychody Grupy APS Energia osiągnęły rekordowe w historii 134,8 mln zł (wzrost o 8,8 proc. rdr), EBITDA wyniosła 16,1 mln zł (wzrost o 8,8 proc. rdr), zysk operacyjny wyniósł 13,0 mln zł (wzrost o 8,9 proc. rdr), a zysk netto 10,6 (wzrost o 55,5 proc. rdr).

Kontakt

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą, skontaktuj się z nami.

Czytaj więcej...