APS Energia

APS Energia kontynuuje dywersyfikację w nowych sektorach

Na koniec marca br. giełdowy producent systemów zasilania gwarantowanego miał do zrealizowania w 2019 roku zamówienia o wartości 46,6 mln zł. W kontraktach przeważają projekty realizowane na rynku krajowym. Grupa szuka szans w nowych segmentach rynku, zamierza rozszerzać kompetencje w segmencie transportu i trakcji oraz magazynów energii i elektromobilności.

APS Energia w I kwartale 2019 roku wypracowała skonsolidowane przychody w wysokości 20,9 mln zł (29,5 mln zł w I kw. 18 r.). EBIT wyniósł -2,5 mln zł (4,4 mln zł w I kw. 18 r.), EBITDA -1,8 mln zł (5,1 mln zł w I kw. 18 r.), a strata netto -2,3 mln zł (3,3 mln zł w ub.r.).

Spadek wyników w I kwartale rdr to przede wszystkim efekt wysokiej bazy ubiegłego roku, kiedy realizowaliśmy znaczące dostawy w ramach strategicznych projektów dla sektora gazowego w Rosji. Dzięki temu mieliśmy rekordowe otwarcie 2018 roku i po raz pierwszy w historii wykazaliśmy zysk w pierwszym kwartale. Nasza działalność charakteryzuje się sezonowością, a pierwszy kwartał roku zwykle jest najsłabszy. Na 2019 rok patrzymy jednak z dużym optymizmem, z uwagi na dobrą koniunkturę w kraju oraz wzrost inwestycji rządowych i unijnych w sektorze T&T – mówi Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia.
W ostatnim kwartale APS Energia odnotowała spadek znaczenia rynku rosyjskiego na rzecz rynku krajowego. Udział Polski w strukturze sprzedaży wyniósł 47,1% (wobec 21,9% w ub. r.), natomiast Rosji 36,7% (wobec 66% w ub. r.).
Sprzedaż w segmencie systemów zasilania wyniosła 11,3 mln zł, usług dla energetyki 5,0 mln zł, a w pozostałych 4,6 mln zł. Grupa prowadzi intensywne prace nad dywersyfikacją produktową. Duży nacisk kładzie na rozwój w sektorze Transportu i Trakcji (T&T).

– Sektor T&T jest bardzo perspektywiczny. W minionym kwartale podpisaliśmy kolejny znaczący kontrakt z H. Cegielski-Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. na dostawy przetwornic statycznych do wagonów o wartości 16,5 mln zł netto. Należy jednak pamiętać, że segment transportu i trakcji to nie tylko pociągi, ale także tramwaje, autobusy, metro oraz cała infrastruktura trakcyjna. Dlatego z uwagi na posiadane przez nas szerokie doświadczenie oraz coraz silniejsze trendy ekologiczne spodziewamy, że liczba podobnych zamówień będzie systematycznie rosnąć – komentuje Piotr Szewczyk.

W lutym br. Zarząd przyjął nową „Strategię rozwoju Grupy APS Energia 2019-2021”. Oprócz poszerzania kompetencji w segmencie T&T Grupa chce rozwijać się w obszarach: magazynów energii, elektromobilności oraz pochodnych nisz technologicznych. Ponadto Grupa planuje umocnienie pozycji istotnego gracza na rynku przemysłowych systemów zasilania gwarantowanego w Polsce, poszerzenie oferty w dziedzinie energetyki atomowej oraz rozwój na rynkach zagranicznych.

____________________________________
APS Energia SA została założona w 1995 roku. Przez ponad dwadzieścia cztery lata działalności firma przekształciła się w międzynarodową grupę kapitałową zatrudniającą blisko 370 osób w 7 krajach i produkującą urządzenia do przedsiębiorstw energetycznych na całym świecie. APS Energia SA jest producentem niezawodnych systemów zasilania dla energetyki, energetyki atomowej, przemysłu naftowo-gazowego, wojska i innych branż. Firma współpracuje z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą i projektuje indywidualne rozwiązania o najwyższych parametrach dostępnych na rynku. Spółka zapewnia kompleksową obsługę w zakresie projektowania, instalacji i konfiguracji sprzętu. Firma prowadzi serwis gwarancyjny i pogwarancyjny urządzeń, a także oferuje wsparcie profesjonalistów na każdym etapie prowadzonej inwestycji.

KONTAKT DLA MEDIÓW:
Grzegorz Grelo  
e-mail: g.grelo@makmedia.pl
tel.: +48 600 450 074

Anna Kwolek
PR Manager
anna.kwolek@apsenergia.pl
tel.: 600 880 649

Kontakt

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą, skontaktuj się z nami.

Czytaj więcej...